Fysioterapia

Kelan kustantamana vaativan kuntoutuksen terapiana

 

 

Fysioterapia

Fysioterapian tavoitteena on auttaa sairastunutta tai vammautunutta henkilöä saavuttamaan paras mahdollinen fyysisen toimintakyvyn taso. Fysioterapiassa etsitään ratkaisuja, jotta omassa arjessa toimiminen ja liikkuminen olisivat mahdollisimman sujuvia itsenäisesti tai avustettuna.

person  Kenelle palvelu sopii?

Sinulle, joka olet saanut Kelan vaativan kuntoutuksen avoterapiapäätöksen fysioterapiaan. Voit valita palveluntuottajaksi Kuopiossa Live Kupolin tai Live Neuronin, Iisalmessa Live Iisalmen ja Joensuussa Live Joensuun.

question-circle  Miten hakeutua palvelun pariin?

Kelan kustantamaa vaativan kuntoutuksen terapiaa voi hakea Kelalta KU104-lomakkeella, kun kuntoutussuunnitelma on tehty julkisessa terveydenhuollossa. Päätöksen saatuasi voit olla itse yhteydessä palveluntuottajaan tai palveluntuottaja on yhteydessä sinuun kahden viikon kuluessa päätöksen saapumisesta.

question-circle  Fysioterapeuttimme

Kuopio:
Jaana Hartikainen
Aku Immonen
Kirsi Jonninen
Satu-Mari Kokko-Aro
Maija Lopperi
Virpi Muhonen
Teemu Pöllänen
Anne Ruokonen
Tanja Tuppurainen
Katja Vainikainen

Joensuu:
Leena Jaatinen
Tuula Matikainen
Pirkko Pennala
Santeri Saarenkunnas
Sakari Salmela
Hanna Turunen
Tarja Wrange

Iisalmi:
Jonna Heimonen
Marja Jaakonsaari
Sanna Kauppinen
Riitta Kettunen
Anniina Aalto
Laura Jätyri
Sanni Toivanen

briefcase  Toteutus

Harjoittelussa voimme hyödyntää painokevennettyä kävelyharjoittelua Lokomat -kävelyrobotilla (Live Neuron), juoksumatolla ja kävelyradalla, pelillisiä kuntoutusmenetelmiä, monipuolisia kuntosalilaitteita, tasapainoratoja sekä useita pienvälineitä. Fysioterapiaa voidaan toteuttaa myös etäkuntoutuksena.

building-line  Toimipaikat

Live Iisalmi
Satamakatu 11 (käynti Riistakadun puolelta)
74100 Iisalmi
iisalmi@inlive.fi 

040 1361543

Live Joensuu
Nepenmäenkatu 2
80200 Joensuu
joensuu@inlive.fi

Live Kupoli
Itkonniemenkatu 9
70500 Kuopio
kupoli@inlive.fi

Live Neuron
Letkukaari 5 B
70820 Kuopio
neuron@inlive.fi 

Yhteystiedot

 

Titta
Kekäläinen

Palveluvastaava

Kuopio: Live Kupoli


phone 050 573 0045

envelope-line titta.kekalainen@inlive.fi

 

Satu-Mari Kokko-Aro

Palveluvastaava

Kuopio: Live Neuron


phone 050 324 0510

envelope-line satu-mari.kokko-aro@inlive.fi

 

Jonna
Heimonen

Palvelupäällikkö

Live Iisalmi


phone 040 136 1544

envelope-line jonna.heimonen@inlive.fi

Marjukka Mustonen

Palvelupäällikkö

Live Joensuu


phone 040 136 0702

envelope-line marjukka.mustonen@inlive.fi