Usein kysyttyä koronasta (päivitetty 11.1.2022 klo 11.00). Lue lisää

Toimintaterapia

Toiminnallisuuden ja elämänlaadun parantamiseen.

 

 

Toimintaterapia 

person  Kenelle palvelu sopii?

Toimintaterapiasta voit saada apua, jos sinulla on vamman, sairauden, kivun, toiminnallisen häiriön tai ikääntymisen johdosta haasteita selvitä arkielämästäsi. Toimintaterapiassa pyritään vähentämään toimintakyvyn häiriön vaikutuksia, palauttamaan toimintakykyä, muokkaamaan ympäristöä tai löytämään uusia tapoja suorittaa sinulle merkityksellisiä toimintoja.

question-circle  Miten hakeutua palvelun pariin?

Olemme toimintaterapiassa Kelan palveluntuottaja Kuopiossa ja Joensuussa. Lisäksi tarjoamme toimintaterapiaa vakuutusyhtiöiden, kuntien tai sairaanhoitopiirien maksusitoumuksella tai omakustanteisesti.

Ota yhteyttä ja tule tutustumaan!

 

briefcase  Toteutus

Toimintaterapia on lääkinnällistä kuntoutusta, jonka tavoitteena on tukea asiakkaan toiminnallisuutta ja parantaa hänen elämänlaatuaan. Terapiassa voidaan edistää erilaisia itsenäisempään elämään vaadittavia taitoja ja ylläpitää toimintakykyä. Terapiamenetelminä ovat tällöin mm. arjen päivittäisten toimintojen harjoittelu, käden toimintaa edistävä harjoittelu ja pelilliset menetelmät. Toimintaterapia tukee myös työhön paluuta ja työkykyä.

Yksilöllinen toimintaterapia voidaan toteuttaa kotona, työpaikalla tai muussa arjen ympäristössä sekä kuntoutustaloissamme. Toimintaterapia voidaan toteuttaa myös etäterapiana.

Liven toimintaterapeuteilla on vahva osaaminen ja kokemus aikuisten toimintaterapian toteuttamisesta sekä lähellä asiakasta että etäterapiana. Erityisosaamisemme kohdentuu neurologiseen toimintaterapiaan.

building-line  Toimipaikat

Live Kupoli
Itkonniemenkatu 9
70820 Kuopio

kupoli@inlive.fi

Live Neuron
Letkukaari 5B
70820 Kuopio

neuron@inlive.fi

Live Joensuu
Nepenmäenkatu 2
XXXXX Joensuu

joensuu@inlive.fi

Live Iisalmi
Satamakatu 11
XXXXX Iisalmi

iisalmi@inlive.fi

 

Yhteystiedot

 

Titta Kekäläinen

palveluvastaava

Kuopio: Live Kupoli


phone 050 5730045

envelope-line titta.kekalainen@inlive.fi

 

Marjukka Mustonen

palvelupäällikkö

Live Joensuu


phone 040 1360702

envelope-line marjukka.mustonen@inlive.fi

 

Satu-Mari Kokko-Aro

palveluvastaava

Kuopio: Live Neuron


phone 050 3240510

envelope-line satu.mari-kokko.aro@inlive.fi

Jonna Heimonen

palvelupäällikkö

Live Iisalmi


phone 040 1361544

envelope-line jonna.heimonen@inlive.fi