Usein kysyttyä koronasta (päivitetty 11.1.2022 klo 11.00). Lue lisää

Vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen avoterapiat

Vaativaa lääkinnällistä avoterapiaa alle 65–vuotiaille.

 

 

Vaativan lääkinnällisen kuntoutuksen avoterapiat

Kela järjestää ja rahoittaa vaativaa lääkinnällistä avoterapiaa alle 65–vuotiaille. Kuntoutuksen myöntäminen ei enää ole sidoksissa korotettuun vammaistukeen, vaan toimintakykyä tarkastellaan kokonaisuutena.

Yksilöterapian tavoitteena on auttaa löytämään omat voimavarat ja kyvyt sekä vaikuttaa mahdollisuuksiin selviytyä arkipäivän tilanteissa parhaalla mahdollisella tavalla.

 

person  Kenelle palvelu sopii?

Kohderyhmänä ovat alle 65–vuotiaat henkilöt, joille Kela myöntää vaativaa kuntoutusta avoterapiana. 

Toteutamme Liven kuntoutuksen toimipaikoissa Kelan vaativan kuntoutuksen fysioterapiaa, toimintaterapiaa ja allasterapiaa.

question-circle  Miten hakeutua palvelun pariin?

Kelan vaativan kuntoutuksen terapioita haetaan Kelalta KU104-lomakkeella. Hakemuksen perusteena tarvitaan julkisessa terveydenhuollossa laadittu kuntoutussuunnitelma tai B-lausunto, jossa on suositeltu asiakkaalle suoriutumisen ja osallistumisen kannalta tarpeellinen kuntoutus.

Ota meihin Livessä yhteyttä, jos tarvitset neuvoa tai lisätietoa!

briefcase  Kuntoutuksen sisältö

Kuntoutujan kanssa opetellaan sellaisia taitoja ja tehdään harjoitteita, joita hyödyntäen ja soveltaen kuntoutuja voi itse tai lähiverkoston tuella vaikuttaa omaan toimintakykyynsä. Kuntoutuja saa valmiuksia ja rohkeutta osallistua elinympäristössään ja yhteiskunnassa mahdollisimman täysipainoisesti. Hänelle ohjataan myös keinoja ympäristössä olevien fyysisten ja sosiaalisten esteiden vähentämiseksi. Lisäksi kuntoutuja saa innostusta toimia oman elämänsä tavoitteiden asettamiseksi ja niiden saavuttamiseksi.

building-line  Toimipaikat

Live Iisalmi
Satamakatu 11 (käynti Riistakadun puolelta)
74100 Iisalmi
iisalmi@inlive.fi 

Live Joensuu
Nepenmäenkatu 2
80200 Joensuu
joensuu@inlive.fi

Live Kupoli
Itkonniemenkatu 9
70500 Kuopio
kupoli@inlive.fi

Live Neuron
Letkukaari 5B
70820 Kuopio

neuron@inlive.fi

 


Yhteystiedot

 

Jonna Heimonen

Palvelupäällikkö

Live Iisalmi


phone 040 1361544

envelope-line jonna.heimonen@inlive.fi

 

Marjukka Mustonen

Palvelupäällikkö

Live Joensuu


phone 040 1360702

envelope-line marjukka.mustonen@inlive.fi

 

Titta Kekäläinen

Palveluvastaava

Kuopio: Live Kupoli


phone 050 5730045

envelope-line titta.kekalainen@inlive.fi

Satu-Mari Kokko-Aro

Palveluvastaava


phone 050 3240510

envelope-line satu-mari.kokko-aro@inlive.fi