2 minuutin luku

Linnanmäen ja Liven yhteistyö rohkaisee yrityksiä luomaan työelämää, jossa jokainen pääsee loistamaan

Ammattiopisto Liven opiskelija Riku Suorela teki töitä Linnanmäen myymälöissä kesällä 2025. Suorela sai kesätyöstä onnistumisia, uusia taitoja ja rohkeutta, ja Linnanmäen esihenkilöiden mukaan Riku toi työyhteisöön lisäkäsiä, iloa ja uusia näkökulmia. Liven ja Linnanmäen yhteistyö rohkaisee yrityksiä luomaan työelämää, jossa jokaisen vahvuudet pääsevät esiin.

Ammattiopisto Liven opiskelijalla Riku Suorelalla oli unelma: hän halusi töihin Linnanmäelle. Aiemmat harjoittelut lelukaupassa ja kirjakaupassa oli suunniteltu haavetta silmällä pitäen. Riku haki Linnanmäelle video-CV:llä ja hakemuksella ja pääsi huvipuiston myymälöihin hyllyttämään, siistimään, purkamaan kuormaa ja auttamaan asiakkaita.

– Tykkäsin työstäni Linnanmäellä tosi paljon. Myymälässä oli kiva porukka ja hyvä ilmapiiri. Se tuntui minulle tärkeältä, sosiaaliseksi ihmiseksi itseään kuvaileva Riku kertoo.

Kesän aikana Riku oppi käsittelemään tuotteita huolellisesti, toimimaan järjestelmällisesti ja etenemään yksi tehtävä kerrallaan. Samoin hänen asiakaspalvelutaitonsa kehittyivät. Riku oppi kesän aikana uutta paitsi työtehtävistä myös omista vahvuuksistaan.

– Opin ratkaisemaan ongelmia ja pyytämään apua, kun sitä tarvitsen. Sain hyvää palautetta siitä, että uskalsin neuvoa asiakkaita ja palvella heitä myös englanniksi, Riku sanoo.

Kesän aikana Rikun piti ottaa haltuun työelämän pelisäännöt: työaikojen noudattamisen, vuorokäytännöt ja tauot. Rikun mukaan Linnanmäen perehdytys toimi erinomaisesti. Haastavissa tilanteissa hän sai esihenkilöidensä lisäksi tukea Liven ohjaaja Anniina Silanderilta ja kouluttaja Leni Sihdolta.

Selkeä perehdytys auttaa täsmätyökykyistä onnistumaan

Huvipuisto on Linnanmäen vuoroesihenkilöiden Mia Koistisen, Sara Schwabin ja Senja Sulaojan mukaan vaativa ympäristö: myymälät tulvivat ärsykkeitä, tilanteet vaihtuvat usein ja työ vaatii keskittymistä. Riku suoriutui tästä heidän mielestään hienosti.

– Riku työskenteli reippaasti ja oppi hyvin. Hän jutteli kaikkien kanssa, toi iloa työyhteisöön ja kehittyi koko ajan itsevarmemmaksi. Oli todella hienoa seurata, miten hänen työtaitonsa ja sosiaaliset taitonsa vahvistuivat kesän aikana, esihenkilöt kertoivat.

Myymälöissä työskentelee joka kesä uusia työntekijöitä ja myös niitä, jotka ovat ensimmäisessä työpaikassaan. Esihenkilöiden mukaan selkeällä perehdytyksellä, jämäkkyydellä ja lempeydellä on iso merkitys työntekijöiden onnistumisen kannalta. Linnanmäellä esihenkilöt koulutetaan täsmätyökykyisten työntekijöiden kohtaamiseen.

– Täsmätyökykyisten työllistäminen nivoutuu kiinteästi Lasten Päivän Säätiön strategiaan ja osa vastuullista työnantajuutta. Haluamme työllistää nuoria, joilla voi olla haasteita työllistymisessä. Huvipuisto on täynnä tehtäviä, joissa erilaiset ihmiset voivat pärjätä, kuvaa Linnanmäen henkilöstön kehittämisen asiantuntija Telma Rivinoja.

Yhteistyö Liven kanssa on linnanmäkeläisten mukaan ollut saumatonta. Työhönvalmentaja ja ohjaajat tukevat opiskelijoita tarvittaessa työhaastatteluissa, perehdytyksessä ja työarjessa. Esihenkilöt saivat heiltä tukea ja neuvoja tilanteissa, joissa niitä kaivattiin, ja yhteinen keskustelu auttoi löytämään Rikulle sopivimmat työtehtävät ja työnopastuksen tavat.

Telma Rivinoja_Hupikuvat_Lintsi_2025-5

Huvipuisto on täynnä tehtäviä, joissa erilaiset ihmiset voivat pärjätä, kertoo Linnanmäen henkilöstön kehittämisen asiantuntija Telma Rivinoja. 

Aikaa asiakaspalvelulle ja arvokasta johtamiskokemusta

Rikulle sai kesätyöstään Linnanmäellä arvokasta kokemusta työelämästä, itsevarmuutta ja mahdollisuuden toteuttaa unelmansa. Myönteinen kokemus antoi Rikulle rohkeutta tavoitella haaveitaan tulevaisuudessakin.

– Menisin Lintsille mielelläni uudelleen töihin ensi kesänä. Unelmoin luovan työn tekemisestä ja media-alalle kouluttautumisesta, ja työ kannusti minua tekemään asioita näiden haaveiden suuntaan, Suorela kertoo.

Esihenkilöiden mukaan Riku toi konkreettista hyötyä Linnanmäen myymäläarkeen: lisäkädet pitivät myymälät siisteinä ja selkeinä kiireisinä päivinä. "Rikun työpanoksen avulla koko henkilöstö pystyi jakautumaan myös kiireen keskellä tekemään monipuolisia myymälätyötehtäviä.

Esihenkilöt saivat myös uutta oppia täsmätyökykyisten työllistämisestä: uusia näkökulmia, rohkeutta toimia erilaisten ihmisten kanssa ja arvokasta johtamiskokemusta. Täsmätyökykyisten työllistäminen ei heidän mukaansa ole hyväntekeväisyyttä, vaan tarpeellisten osaajien palkkaamista.

– Työyhteisöömme on tullut uudenlaista sallivaa ilmapiiriä. Jokainen on sellainen kuin on, ja jokaisella on omat vahvuutensa. Eihän jätetä ketään yhteiskunnan tai työelämän ulkopuolelle, vaan annetaan kaikkien loistaa, esihenkilöt ja Rivinoja kannustavat.

Lue lisää Ammattiopisto Liven työnantajayhteistyöstä

Tästä voi vaan jokainen voittaa – Ammattiopisto Liven ja McDonald’s Tuupakan yhteistyö lisää työyhteisön monimuotoisuutta

2 min luettu

Tästä voi vaan jokainen voittaa – Ammattiopisto Liven ja McDonald’s Tuupakan yhteistyö lisää työyhteisön monimuotoisuutta

Ammattiopisto Liven Työhön ja itsenäiseen elämään valmentavan koulutuksen kaksi TELMA-opiskelijaa Vantaan toimipaikasta aloittivat työharjoittelun...

Lue lisää
Ammattiopisto Liven ja Kauppakeskus Kaaren yhteistyö tuo oppimisen työelämään

1 min luettu

Ammattiopisto Liven ja Kauppakeskus Kaaren yhteistyö tuo oppimisen työelämään

Yksi Ammattiopisto Liven opiskeluryhmistä suorittaa opintonsa Kauppakeskus Kaaren tiloissa ja tekee työtä kauppakeskuksen yrityksissä. Liven...

Lue lisää
Tulevaisuuden työelämä vaatii asennetta, oppimishalua ja yhdenvertaisuutta – Liven Rekrypäivien paneelikeskustelussa yritysten edustajat keskustelivat työelämän tarpeista ja mahdollisuuksista

3 min luettu

Tulevaisuuden työelämä vaatii asennetta, oppimishalua ja yhdenvertaisuutta – Liven Rekrypäivien paneelikeskustelussa yritysten edustajat keskustelivat työelämän tarpeista ja mahdollisuuksista

Live järjesti Rekrypäivät yritysten sekä opiskelijoiden ja työnhakijoiden kohtaamiseksi torstaina 3.10. Rekrypäivien paneelikeskustelussa puhuttiin...

Lue lisää